11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Historia
17.11.2021
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski

11-ego listopada to dzień kiedy szczególnie myślimy o naszej Ojczyźnie! Obchody  kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości skłaniają nas do refleksji i zadumy. Na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy się jednoczyć  w siłę oraz powstawać ze zgliszczy. 103 lata temu spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Polska odzyskała niepodległość, wróciliśmy na mapę świata. Marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę, stało się rzeczywistością.

W Gminie Kruszyna uroczystość upamiętniająca 103. rocznicę odzyskania niepodległości  odbyła się w kościele parafialnym w Kruszynie. Licznie zgromadzeni mieszkańcy uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny. Następnie wzruszające i piękne słowa do zebranych skierowała inicjatorka uroczystości, Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka (tekst poniżej).

Na zakończenie odbył się piękny koncert pieśni o tematyce patriotycznej w wykonaniu połączonych sił orkiestry dętej i Ale!Babek. Taki duet zaprezentował się po raz pierwszy, ale za to z sukcesem. Liryczne utwory wywołały wzruszenie wśród widowni. Magia występu przypomniała jak wiele wycierpiała nasza ojczyzna, ilu ludzi oddało za nią życie, ile krwi przelano, byśmy dziś żyli w wolnym kraju.


Czcigodny Księże, Szanowni Państwo, Droga młodzieży, Drogie dzieci.

Dzisiaj w dniu Narodowego Święta Niepodległości gromadzimy się w tej zabytkowej i drogiej nam świątyni, aby wspólnie podziękować Bogu za dar niepodległej ojczyzny. Dziękuję Księdzu, który gości w naszej gminie za ofiarę mszy świętej, a wszystkim zgromadzonym za obecność.

Naszym uroczystościom towarzyszą symbole: polska biało – czerwona flaga, hymn państwowy, liczne poczty sztandarowe łączące nasze lokalne wspólnoty. W dzień taki jak dzisiaj symbole te są niezwykle wymowne. Przypominają o łączności międzypokoleniowej, wskazują na to, co jako Naród nas zawsze łączyło i łączy również we współczesnym świecie.  

Obchodzimy 103 urodziny Niepodległej Ojczyzny. 103 lata to duży okres czasu jeśli analizujemy życie człowieka, czas w którym różne zdarzenia mają miejsce. Los naszego kraju też różnie się kształtował, lepiej i gorzej, a czasem tragicznie, niemniej jednak zrobiliśmy wszystko, aby ponownie nie utracić niepodległości jak to miało miejsce w 1795 roku. Wówczas Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata.  

Czy może być większe święto dla narodu – na pewno nie. Dzień Odzyskania Niepodległości, państwowości, ojczyzny to wielki dzień. Dlatego składamy hołd wszystkim, którzy:

Kiedy nie było Polski – dążyli do niej
A kiedy przyszła – pracowali dla niej
A gdy była w potrzebie – bronili jej.
To dzięki nim  Polska trwa.

My współcześni Polacy  żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Doceńmy to, że mamy to, co dla obywateli najważniejsze – własne suwerenne państwo. Doceńmy to i budujmy ten kraj, tę gminę a może wieś w której mieszkamy. Budujmy społeczeństwo wolne od wewnętrznych sporów, silne gospodarczo,  społeczeństwo, które będzie trwało wiecznie siłą jedności serc, myśli i dążeń. Poświęcenie, mądra działalność naszych przodków sprawiły, że dzisiaj obowiązki patriotyczne to nasza codzienna, sumienna i dobrze wykonywana praca, przyzwoite życie. Jak mówił Kardynał Stefan Wyszyński „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.

Jadwiga Zawadzka – Wójt Gminy Kruszyna

przejdź do galerii