Gminna Biblioteka Publiczna

Biblioteka

Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie
ul. Kmicica 5, 42-282 Kruszyna
tel. + 48 34  320-20-03, wew. 47

Biblioteka jest czynna:
w poniedziałek w godzinach 1000 – 1800
we wtorek w godzinach 800 – 1600
w środę w godzinach 1000 – 1800
w czwartek w godzinach 1000 – 1800
w piątek w godzinach 900 – 1700

Filia GBP w Widzowie
ul. Żwirki i Wigury 125, 42-281 Widzów

Biblioteka jest czynna w poniedziałek w godzinach 1100 – 1600 i piątek w godzinach 1300 – 1800

e-mail: gbp@kruszyna.pl
FB: Biblioteka Kruszyna
RODO: Klauzula informacyjna


Gminna biblioteka zamknięta

Drodzy Czytelnicy !

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020r. Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie oraz Filia w Widzowie będą zamknięte do 29 listopada 2020r.

O każdej zmianie będę Państwa informować na bieżąco.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego (34 320-20-03) lub mailowego (gbp@kruszyna.pl)

Życzę dużo zdrowia.

Dyrektor GBP w Kruszynie – Wioletta Pichit


Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie w dniach od 27 lipca 2020r. do 7 sierpnia 2020r. czynna od 8.00 do 16.00.

natomiast

Filia Biblioteki w Widzowie czynna: wtorek 16.00 – 20.00, czwartek 16.00 – 20.00.

Serdecznie zapraszam – Dyrektor GBP w Kruszynie – Wioletta Pichit


Wesołych Świąt Wielkanocnych

Niech Zmartwychwstały Chrystus

Umocni nasze serca

Nadzieja, Pokój i Radość

Niech wypełnią każdy nowy dzień

Z najlepszymi życzeniami

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie – Wioletta Pichit


Gminna Biblioteka Publiczna nieczynna do odwołania

W związku z podejmowanymi działaniami w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID – 19 informuję, że Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie oraz Filia w Widzowie będą nieczynne dla wszystkich użytkowników do odwołania.

O wszelkich zmianach będę informować na bieżąco. Przepraszam za wszelkie utrudnienia.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie – Wioletta Pichit

Gminna Biblioteka Publiczna nieczynna

Szanowni Państwo, w związku z potencjalnym zagrożeniem związanym z koronawirusem, który wywołuje chorobę COVID-19 na podstawi decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach od 12 do 25 marca Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie oraz Filia w Widzowie będzie nieczynna.

Czas zamknięcia może ulec zmianie.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie – Wioletta Pichit

Pożegnanie

Siedemnasty stycznia tego roku jest ostatnim dniem mojej pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie. Kiedy zaczęłam tu pracować półtora roku temu, nie sądziłam, że tak się stanie, ale czasami życie lubi nas niemile zaskakiwać.

Mając za sobą półtora roku naprawdę intensywnej pracy, obfitującej w liczne imprezy, akcje, uroczystości o różnej skali, skupiające różne grupy społeczności lokalnej, mam pełną świadomość naprawdę dobrze wykonanej pracy. Oczywiście nie oznacza to, że pracy tej nie można wykonać jeszcze lepiej i z jeszcze większym rozmachem. Tego życzę mojemu następcy.

Mój czas refleksji nad minionym okresem dyrektorowania kruszyńskiej bibliotece skrócę teraz jedynie do samych podziękowań, bo te są najważniejsze i to one pozostają we wdzięcznej pamięci.

Przede wszystkim słowa podziękowania kieruję do Drogich Czytelników, dzięki którym mogłam poznać arkana ich zainteresowań, wyjść im naprzeciw, sama doskonalić się o wiedzę Czytelników, a z drugiej strony służąc im pomocą, mogłam dorzucić do ich znajomości tematu swoją małą cegiełkę wiadomości. Dzięki tej wyjątkowej współpracy z wielu książek opadł kurz zapomnienia, wiele zostało na specjalne zamówienie zakupionych, wiele ponownie przeczytanych.

Nie mniej ciepłe słowa kieruję w stronę pracowników Urzędu Gminy. Nasze drogi krzyżowały się nie tylko na korytarzu; wielu z Was to niestrudzeni Czytelnicy, a prawie każdemu zawdzięczam pomoc w wielu sprawach, i to nieważne, czy była wielkiej czy małej wagi. Była. Natychmiast. Od ręki. Szczera. Uśmiechnięta. Przynajmniej tak to chcę zapamiętać.

Od Seniorów, czyli Nieco Starszej Młodzieży, otrzymałam wiele dowodów sympatii i życzliwości, za które teraz z głębi serca dziękuję. Praca dla Państwa to wielka przyjemność i to bardziej po mojej stronie. Wam życzę dużo zdrowia, a sobie, byście byli dla mnie wzorem działania.

Większość imprez, które dane było mi realizować, była możliwa dzięki wsparciu ze strony placówek oświatowych z terenu gminy, a przede wszystkim Szkoły Podstawowej w Kruszynie. Człowiek bez znajomości cech charakterystycznych dla gminy – czyli tak jak ja właśnie – na pewno nie poradziłby sobie z realizacją swych kulturalno-oświatowych przedsięwzięć, gdyby nie Wasza pomoc. Dziś przedstawicielom społeczności przedszkolnych i szkolnych przekazuję serdeczny uścisk dłoni.

Na końcu, choć chyba powinnam to zrobić na początku, dziękuję za wspólną systematyczną pracę moim współpracownikom, czyli wszystkim pracownikom obu bibliotek – a przede wszystkim mojej głównej księgowej – których nieoceniona pomoc przyczyniła się do tego, by instytucja, którą zawiadywałam sprawnie i bez zarzutu funkcjonowała. Chylę czoła.

Cenię spontaniczność, przyjazną postawę wszystkich Was, a także wierzę, że ta postawa wynika z Waszego poczucia sprawiedliwości i szacunku do drugiego człowieka. Macie Państwo swoje własne marzenia, więc niech Wam się spełnią, bo dobro zawsze wraca.

Chcę zakończyć te słowa pożegnania stwierdzeniem Wiktora Hugo, który mawiał, że duch, który nie czyta, więdnie, podobnie jak ciało, które nie je. Wracajcie więc do biblioteki, czytajcie i niech Wasz duch rośnie w siłę.

Małgorzata Ciupińska

Informujemy, że w dniach 7 – 16 stycznia 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej będzie przeprowadzana inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych. W związku z tym biblioteka będzie w ww. terminie nieczynna.


Życzenia świąteczne

Kochani Czytelnicy, na świąteczny czas życzę Wam wyjątkowej radości, dajcie się ponieść przesłaniu, jakie niesie ze sobą Boże Narodzenie oraz piękno rodzinnej tradycji!

Niech szczęście ma Was zawsze w swej mocy, spokój nie opuszcza nigdy, troska o bliską i dalszą przyszłość okaże się bezpodstawna, a upływający czas bardzo łaskawy!

Radujcie się świętami i całym przyszłym rokiem 2020, któremu niech da początek wspaniała szampańska zabawa!


Ogłoszenie o konkursie

Wójt Gminy Kruszyna ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie.


Świętujemy mikołajki

Święty Mikołaj, zapowiadając swoją wizytę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kruszynie, zadepeszował – o czym informowaliśmy nieco wcześniej – i… słowa dotrzymał. Przybył bardzo wczesnym rankiem, zostawił worek z tradycyjnymi słodkościami, lecz niestety nie mógł pozostać na cały czas otwarcia biblioteki. Wszyscy przecież doskonale wiemy, że Święty Mikołaj to osoba bardzo zapracowana, a tu czasu mało i renifery się niecierpliwią.

To tyle a ‘propos wstępu. Wierni Czytelnicy – jak zwykle dopisali. To bardzo piękne uczucie, gdy można na kogoś liczyć, bo to szansa, że w trudnej sytuacji ten ktoś będzie pomocny, nie oszuka i nie zawiedzie. Zapytaliśmy Mikołaja, czy koniecznie musimy sprawdzać, stopień tegorocznej grzeczności miłośników książek odwiedzających naszą bibliotekę. Odpowiedział, że jest to absolutnie zbędne, gdyż ten, kto czyta, nie może być niegrzeczny. Trzymając się tego założenia, z wielką przyjemnością rozdawaliśmy słodycze Czytelnikom, a Czytelnicy odwzajemniali się serdecznym uśmiechem oraz partią wypożyczonych książek.  Takie transakcje są jak najbardziej do pozazdroszczenia.

Do tej krótkiej informacji dotyczącej miłego świętowania w bibliotece, dołączamy zdjęcia, które najlepiej odzwierciedlą sympatyczne nastroje, jakie panowały w naszych skromnych progach 6 grudnia Anno Domini 2019.


Świętujemy mikołajki

Kochani Czytelnicy!

Kilka dni temu Gminna Biblioteka w Kruszynie otrzymała taką oto depeszę:

„Przyjeżdżam 6 grudnia – stop –

Piję tylko czekoladę – stop –

Najchętniej czytam o reniferach – stop –

Mam ze sobą worek słodkości – stop –

Oczywiście do rozdania – stop –

Wiernym Czytelnikom – stop –

Obecność w bibliotece obowiązkowa – stop –

Do usług, Święty Mikołaj”

Ucieszone tą niezwykłą depeszą, serdecznie zapraszamy 6 grudnia 2019 r. (piątek) wszystkich naszych Czytelników  do  biblioteki w Kruszynie!!!


Mały miś

Gminne Przedszkole w Widzowie w ramach akcji „Mały miś w świecie wielkiej literatury” od pewnego czasu zaprasza osoby, jak i również przedstawicieli różnych instytucji kultury do wspólnego czytania przedszkolakom. Każdy z czytających ma niewątpliwą przyjemność czytania dzieciom ich ulubionych bajek, opowiadań i wierszy. Również Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie została zaproszona (27 listopada 2019 r.) do wzięcia udziału we wspólnym czytaniu, które to zaproszenie z wielką ochotą przyjęła.

Spora grupa „zmisiowanych” – jak sami się określają – przedszkolaków z ciekawością i naprawdę wielkim zainteresowaniem, a przede wszystkim skupieniem, co jak wiemy, dla małego człowieka jest czasami ogromnym wyzwaniem, słuchała kilku zaproponowanych im do czytania bajeczek. Bajki nie były powszechnie znane, ale – jak to bajki – zawsze kończyły się  morałem. Dzieci, nawet jak niezupełnie do końca potrafiły słownie morał zinterpretować, to jednak doskonale rozumiały intencje i główny zamysł autora.

Czytanie było także pretekstem do rozmowy z dzieciakami; zachęcone, opowiadały o swoich minionych wakacjach i różnych przygodach, jakie ich w ten letni czas spotkały. Mówiły również o swoich zainteresowaniach. Były niezwykle gościnne i bardzo, bardzo  grzeczne tym bardziej, że zdaje się, iż grzeczne zachowanie będzie warunkiem, by 6 grudnia mógł do nich zawitać św. Mikołaj.

Oczywiście nie zabrakło zdjęć i na koniec serdecznych pozdrowień, a ze strony biblioteki nadzieja, że to wesołe grono małych obywateli przekształci się szybko w rzeszę wiernych czytelników bibliotecznych zbiorów.Pięknie czytali

Pod koniec listopada (22.11.2019 r.)Odbyła się kolejna edycja konkursu o tytuł Mistrz Pięknego Czytania. Tym razem jednak miał on charakter międzyszkolny, gdyż obok uczniów klas I, II, III z macierzystej szkoły podstawowej w Kruszynie wystąpili uczniowie z analogicznych klas z Jackowa i Lgoty Małej. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna działająca przy SP w Kruszynie.

Czytane teksty pod względem stopnia trudności i długości były dobrane tak, by odpowiadały umiejętnościom i wiedzy na temat czytania uczniów danej grupy wiekowej. Organizatorki tych czytelniczych zmagań, w osobach Doroty Wojtasińskiej oraz Katarzyny Trelińskiej, zadbały o to by uczestnicy mieli możliwość wyboru tekstu, co wiązało się z losowaniem.

Jury konkursowe składające się z przedstawicielek Gminnej Biblioteki Publicznej w Kruszynie oraz Szkolnej Rady Rodziców, Małgorzata Ciupińska i Kamila Kowalska, miały trudne zadanie, gdyż, szczególnie w klasach II i III poziom czytania, czyli: jego płynność, tempo, bezbłędność, prawidłowa dykcja i intonacja oraz interpretacja tekstu był dość wyrównany i wybór niekwestiowanego  mistrza w związku z tym trudny.

Na najwyższym podium stanęli: z klasy I – Szymon Rems ze szkoły w Jackowie (drugie i trzecie miejsce: Nina Tyrka z Kruszyny i Sylwester Pingielski z Lgoty Małej), z klasy II – Rafał Rorat ze szkoły w Lgocie Małej (miejsce drugie Lena Perlińska z Kruszyny), z klasy III – Joanna Kremblewska z ze szkoły w Kruszynie (miejsce drugie i trzecie: Lena Pachuc z Jackowa i Kajetan Kręt z Lgoty Małej). Dyplomy oraz nagrody książkowe zwycięzcom wręczyła wójt gminy Jadwiga Zawadzka, dyrektor SP w Kruszynie Paweł Klekot oraz członkowie jury.

Galeria zdjęć


Uczniowie w bibliotece

W ostatni piątek (25) października br. grupa kilkunastu uczniów ze szkoły w Jackowie, z klas: V, VI, VII i VIII odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszynie. Kilkoro z uczniów było już w naszej placówce, wypożyczało książki, inni byli po raz pierwszy. Ale mamy nadzieję, że nie po raz ostatni. Sądząc po zainteresowaniu, jakie wykazali podczas pobytu w bibliotece, a także po ilości zadawanych pytań i z uwagi na zwykłą młodzieńczą ciekawość oraz chęć poznawania tego, jak pracuje się w bibliotece i co trzeba wiedzieć o książkach, możemy śmiało powiedzieć, że jackowska młodzież już na dobre zaprzyjaźni się z książkami.

Formą miłej zachęty, będącej pierwszym krokiem do czytania książek, były zakładki, które uczniowie mogli zabrać do domu. Natomiast trójka wyróżnionych uczniów otrzymała książki, będące nagrodą za ich aktywność wykazaną podczas spotkania.

Przybyła młodzież mogła dowiedzieć się, ile książek jest w kruszyńskiej  bibliotece, co się z nimi dzieje od momentu zakupu do chwili, gdy zostają ułożone na regałach, czemu służą katalogi i uniwersalna klasyfikacja dziesiętna. Okazało się, że byli też zainteresowani poznaniem nowych pojęć z zakresu bibliotekoznawstwa oraz terminów, które często stosuje się w odniesieniu do tej dziedziny nauki. Zatem dowiedzieli się m.in. jak rozszyfrować i co oznacza skrót „ISBN”, co to jest „biały kruk”, „obwoluta”, „errata” oraz wiele innych ciekawostek, łącznie z nazwą najstarszej biblioteki świata.

Myślimy, że tak jak dla bibliotekarzy miłe są odwiedziny czytelników, tak dla uczniów z jackowskiej szkoły przyjemnością stała się wizyta w naszej gminnej bibliotece.


Poznawanie kraju

Seniorzy z naszej gminy na wycieczkę do Świdnicy i Książa wybrali się 15 czerwca br. W programie wyjazdu było zwiedzanie Kościoła Pokoju w Świdnicy, Katedry Świdnickiej, rynku świdnickiego oraz potężnego zamku w Książu. Choć program był napięty i chodzenia sporo, to jednak nikt nie narzekał, bo wszystko miało swój czas, a pogoda znakomicie dopisała. Wycieczkowicze wrócili z eskapady z niezapomnianymi wrażeniami, do czego przyczynił się też wspaniały przewodnik, który z wielkim znawstwem opowiadał o zabytkowych zakątkach południowo-zachodniej Polski.

O tym, jak bardzo wycieczka się podobała jej uczestnikom świadczą oczywiście późniejsze relacje, ale także okolicznościowy wiersz-wspomnienie, pióra jednej z uczestniczek, Danuty Kędry, która wiernie oddała nastrój wycieczki. Fragmenty tej miłej lektury przedstawiamy poniżej:

„Wiele o Świdnicy słyszałem dobrego,

Założona została przez Bolka Śmiałego.

Warto ją zwiedzić – Drodzy Przyjaciele,

Bo pięknych miejsc i zabytków ma wiele.

[…]

A nie są to młodzi ludzie – tu zaznaczyć muszę –

Ale maja oni podróżnika duszę.

Dla nich podziękowanie i ta wzmianka się należy,

Bo się zaliczają do „starszej młodzieży”.

[…]

I był pyszny obiad – wcześniej zamówiony.

Smaczny i z apetytem szybko zjedzony.

Stąd do Zamku mamy blisko,

Znowu będzie widowisko.

Bo ten stary Zamek Książ,

Tajemniczy dla nas wciąż.

[…]

A Was wszyscy, moi mili,

Którzy w Świdnicy nigdy nie byli

Zachęcam do zwiedzania tego miasta,

Bo tu pięknie jest. I basta!

Nasza grupa jest wspaniała,

Więc wycieczka się udała!

Galeria zdjęć


Święto Dziecka

Nie zapominajmy, że Dzień Dziecka to święto wszystkich nas – małych i dużych dzieci. Dzieci bawiących się, uczących, pracujących, a także tych na emeryturze. W tym dniu bowiem wszyscy jesteśmy dziećmi.

I to był zasadniczy punkt wyjścia do zorganizowania przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszynie Święta Dziecka, które z racji gabarytowo małego pomieszczenia biblioteki, obchodziliśmy gościnnie w Szkole Podstawowej w Kruszynie. Drugi zamysł organizatorów był taki, by w przeróżnych zabawach, które zaproponowane zostały uczestnikom imprezy przewijał się temat książki, biblioteki, czytania. Natomiast finałem było stworzenie Wielkiej Księgi Czytelników, wypełnionej pamiątkowymi wpisami. Niektóre z nich prezentujemy na dołączonych zdjęciach.

Program imprezy został ułożony i zaprezentowany przez firmę „Baloon Animacje” Magdaleny Wolskiej. Jak bardzo zabawy, gry, konkursy, żarty i twórcze działania przypadły dzieciakom do gustu świadczą roześmiane i zadowolone buzie, których czasami nie sposób było rozpoznać pod warstwą nałożonych farb, które miały na twarzach przedstawiać przeróżne postaci z bajek, filmów i książek. W malowaniu buziek oraz prowadzeniu innych gier i zabaw pomagali asystenci pań animatorek, czyli młodzież ze szkoły z Kruszyny, dla której na pewno był to też całkiem wyjątkowy dzień.

Na rozgrzewkę przygotowano zabawę z kolorową chustą, potem przyszła pora na gry, m.in. w najszybsze pomalowanie postaci z bajek i lektur, następnie budowano bramę do świata wyobraźni ze słomek konstrukcyjnych i właśnie tu okazała się nieodzowna pomoc dorosłych, rodziców i dziadków. Próbowano biec z książką na głowie, a wielką frajdę dzieciom sprawiło tworzenie tęczowych baniek mydlanych, w których można było się schować. Pod koniec imprezy każdy mógł otrzymać balon, wcześniej skręcony tak, by stał się wedle życzenia pieskiem, żyrafą, kotkiem lub mieczem. Oczywiście nie zabrakło dyskoteki i sesji zdjęciowej z udziałem twarzowych lub mniej twarzowych gadżetów.

Dla „opadających z sił” był przygotowany słodki poczęstunek oraz napoje, grała muzyka, a już bardzo zmęczeni mogli odpocząć na rozłożonych materacach.

Ktoś z dorosłych powiedział, że wyzwolona podczas imprezy energia mogłaby z powodzeniem  napędzić koło młyńskie. Ale to chyba dobrze, prawda?

Galeria zdjęć


Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to jedno z najradośniejszych świąt i jednio z takich świąt, podczas którego świętować mogą wszyscy, bo przecież wszyscy jesteśmy dziećmi! Nawet, gdy już pracujemy i nawet wtedy, gdy szron przyprószy włosy. Dlatego Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich mieszkańców gminy – ze szczególnym uwzględnieniem naszych wiernych Czytelników! – do wspaniałej zabawy z okazji tego święta. Bawmy się razem, integrujmy i miejmy miłe wspomnienia.

4 czerwca (wtorek), sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Kruszynie, godz. 1200 – 1500. Do zobaczenia!