Dożynki Powiatowe 2022

Imprezy
23.08.2022
Dożynki Powiatowe 2022

Mieszkańcy powiatu częstochowskiego spotkali się w niedzielę 21 sierpnia w Mstowie, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony.

Wśród wielu delegacji z poszczególnych gmin była reprezentacja Gminy Kruszyna i to w bardzo mocnym składzie. Wieniec dożynkowy i stoisko gastronomiczne przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich WIDZOWIANKI, natomiast o prezentację muzyczną zadbały Ale!Babki.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą, po której nastąpiło powitanie wszystkich zgromadzonych przez gospodarzy dożynek, Starostę Częstochowskiego i Wójta Gminy Mstów. Starostowie dożynek przekazali samorządowcom chleb dożynkowy.

Nieodzownym elementem dożynek są wieńce uwite ze zbóż, przyniesione przez reprezentacje gmin. Wieńce były przepiękne i z pewnością wymagały ogromu pracy i talentu od swoich twórczyń.

Tegoroczny wieniec Gminy Kruszyna nawiązywał tematycznie do naszego herbu. Był łeb dzika z gałązką krzewu kruszyny w otoczeniu zbóż zebranych z pól z terenu naszej Gminy.

Większość gmin przygotowała stoły z regionalnymi potrawami. Wśród potraw przeznaczonych do degustacji i przyrządzonych przez WIDZOWIANKI znalazł się oczywiście nagrodzony w Bitwie Regionów „dzik w kruszynce” oraz wiele innych smakołyków. Stół prezentował się bogato i „smacznie”. Widzowianki starały się zachęcić gości do skosztowania przygotowanych potraw.

Wieniec ośpiewały tradycyjnie już Ale!Babki.

W czasie imprezy rozstrzygnięte zostały konkursy: Przodujący producent rolny i Ekologiczna zagroda 2022”. W pierwszym nagrodzony została Tomasz Bogacz z Widzowa, w drugim Liliana Kucharska i Bogumiła Matusiak z Bab.

Rolnicy zawsze stali w pierwszym rzędzie prawych i najbardziej pracowitych obywateli naszego państwa. Dziękujemy Wam, polscy rolnicy, za chleb, którym dzielimy się z naszymi rodzinami.

Życzymy wszystkim rolnikom, aby Waszej ciężkiej pracy towarzyszyła satysfakcja i radość, a codzienność tworzyła warunki do godnego życia oraz rozwoju.

Szczęść Wam Boże!

przejdź do galerii