Komputerowi zdobywcy

Biblioteka
23.08.2019
Komputerowi zdobywcy

W pięknym stylu seniorzy z naszej gminy zakończyli kurs komputerowy. Ukończyli go z dużym bagażem wiedzy komputerowej i informatycznej, z imponującą frekwencją, realną wizją otrzymania za swoją postawę i pracę tabletów oraz przekonaniem, że zdobyta wiedza będzie im służyć, by żyło im się łatwiej, ciekawiej i nowocześniej.

Przypomnijmy: kurs był realizowany przez Fundację Partycypacji Społecznej. Projekt pod nazwą „Śląska Akademia Seniora” wspierany był przez Unię Europejską. Kilkumiesięczny kurs był bezpłatny i pozwalał nabyć praktyczne umiejętności i kompetencje cyfrowe, sprowadzone do praktycznej obsługi komputera, telefonu i Internetu. Kurs był podzielony na dwie części: tę, prowadzoną przez trenera oraz samodzielne zajęcia animacyjne. W naszej gminie udało się stworzyć jedną 10-osobową grupę kursantów, a zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w szkole w Kruszynie.

Z wielkim uznaniem i wdzięcznością kursanci wypowiadali się o trenerze, który zawsze w bardzo przystępny sposób tłumaczył wszystkie zawiłości tematu. Zwieńczeniem kursu było stworzenie samodzielnego projektu, którego celem było poznanie historii regionu. Z  poszukiwań tych informacji powstała spora dokumentacja, która łącznie z wykonanymi zdjęciami została przesłana do organizatora głównego.

Ostatnie spotkanie, już pokonkursowe, miało charakter uroczysty, a zaproszona na nie sekretarz gminy, Małgorzata Wierzbicka, miała przyjemność wręczenia seniorom gratulacji podpisanych przez wójt Kruszyny, Jadwigę Zawadzką. Były to podziękowania za uczestniczenie w kursie oraz życzenia zdrowia i wielu dalszych sukcesów w życiu prywatnym i… komputerowym.

Jako organizatorzy lokalni i łącznik między uczestnikami kursu a organizatorem głównym, Gminna Biblioteka Publiczna w Kruszynie – służąca kursantom pomocą przez cały czas trwania kursu – jesteśmy dumni z tak aktywnych i pełnych nowych pasji seniorów. Na pewno czują się teraz docenieni, potrzebni sobie nawzajem i swoim rodzinom, a zdopingowani nową wiedzą, będą jeszcze bardziej kreatywni.

Oto fragment wiersza autorstwa Danuty Kędry, który obrazuje stosunek seniorów do technicznych nowości:

„Gdy technika mknie do przodu,

W świecie, w którym się znajdujesz;

Musisz poznać jej arkana,

Wówczas lepiej się poczujesz.

Chłonąć wiedzę na szkoleniach gdy okazja się nadarzy

I być dzisiaj nowoczesnym – każdy senior o tym marzy.

Nasza grupa tak wspaniała, właśnie to wykorzystała…”

przejdź do galerii