Stoły wigilijne

Kultura
20.12.2018
Stoły wigilijne

Z inicjatywy Wójta Gminy Kruszyna w niedziele 16 grudnia 2018 w Szkole Podstawowej w Kruszynie odbyła się  uroczystość prezentacji stołu wigilijnego. Potrawy przygotowane zostały przez poszczególne sołectwa.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo rodzinne, pełne ciepła i serdeczności dni. Niepowtarzalna atmosfera wieczoru wigilijnego, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń  wyzwala w nas radość i życzliwość.  Ten magiczny wieczór rozpoczęły Ale!Babki krótkim koncertem kolęd.

Od 1986 r propagowana jest akcja „Betlejemskie Światło Pokoju”. Miejscem narodzenia Pana Jezusa jest Betlejem. Z Groty Narodzenia Pańskiego skauci odbierają światło, które przekazują do Wiednia, a stąd do wielu krajów Europy.  Betlejemskie Światełko Pokoju przekazywane jest wszystkim, którzy pragną jego obecności w imię pokoju, zrozumienia i pojednania między ludźmi z bliska i z daleka. Dziś tak bardzo potrzeba nam pokoju, miłości i zrozumienia, wzajemnego szacunku.

Symboliczne Światełko Pani Wójt przekazała przedstawicielom poszczególnych miejscowości wraz ze słowami  „Niech Światło pojawi się w Waszych domach na wigilijnych stołach, otulając Was swoim ciepłem i blaskiem sprawiając ze Wasze Święta będą pełne radości i miłości”. Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem Rodzina Samorządowa, gdzie członkami tej rodziny są poszczególne sołectwa.

Na prezentowanym stole wigilijnym znajdowało się dwanaście miejsc, z czego 11 dla sołectw i jedno zgodnie z tradycją dla niespodziewanego gościa. Obecność członków rodziny przy wigilijnym stole akcentowały ustawione płonące lampiony.

Okres adwentu i Świat Bożego narodzenia to czas składania życzeń. Nie mogło obejść się  bez życzeń od Wójta Gminy dla całej społeczności gminy Kruszyna. Pani Wójt życzyła zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności nie tylko w święta ale także na cały rok 2019.

Tak jak zwyczaj każe w przygotowaniach do Świat biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Tak też było  w naszej  rodzinie samorządowej.

Najmłodsze dzieci – wychowankowie przedszkoli ubrali choinki własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Mikołaj za ten wysiłek obdarował dzieci cukierkami.

W niekonwencjonalny sposób wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat – nocy Narodzenia Pańskiego przedstawili aktorzy Uniwersytetu Trzeciego wieku w Radomsku w spektaklu pt. Gość w dom. Gościnnie w przedstawieniu  udział wzięła Wójt Gminy Kruszyna oraz Dyrektor Szkoły w Krusznie.

Następnie odbył się wspaniały koncert w wykonaniu tenora opery śląskiej Juliusza Ursyna Niemcewicza.

Na zakończenie uroczystości poszczególne sołectwa częstowały pysznymi ciastami przygotowanymi na okoliczność tejże uroczystości. Smakołyki znikały w mgnieniu oka ku uciesze organizatorów.

W holu szkoły odbywał się kiermasz ozdób świątecznych. Można było nabyć bombki, stroiki.

Wszyscy życzyli sobie nawzajem wesołych Świat oraz szczęśliwego Nowego Roku.

Poniżej prezentujemy Państwu wideo oraz galerię zdjęć z uroczystości

przejdź do galerii