Wieczór patriotyczny

Historia
17.05.2023
Wieczór patriotyczny

14 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Kruszynie odbyła się uroczystość patriotyczna. Zaproszenie Pani Wójt Jadwigi Zawadzkiej przyjęła Pani Poseł Lidia Burzyńska oraz mieszkańcy Gminy Kruszyna. Uroczystość rozpoczęła się walcem angielskim tańczonym do utworu „Walc Barbary” w wykonaniu Orkiestry Dętej Kruszyna.

W przesłaniu Pani  Wójt oraz Pani Poseł padły słowa nawiązujące do tradycji, tożsamości narodowej, krzewienia postaw patriotycznych oraz pokoju, który dzisiaj jest wartością bezcenną.

Wszyscy przybyli Goście mieli przyjemność wysłuchania pieśni i utworów, nawiązujących do odkrywania pięknych kart z historii Polski. Polak jest przede wszystkim człowiekiem wolnym. W czasach, gdy nasi przodkowie tracili wolność zewnętrzną, w głębi serca zachowali wolność wewnętrzną. Tak było pod zaborami i w XX wieku, kiedy Polacy walczyli o niepodległy i suwerenny kraj. „Taniec z flagą” zaprezentowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kruszynie, w piękny sposób uświadomił wszystkim uczestnikom uroczystości, jak ważne są symbole narodowe naszego kraju i jak do wielu wydarzeń z historii Polski nawiązują.

Usłyszeliśmy wiersz w wykonaniu Julii Burzyńskiej ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach, laureatki konkursu literackiego „Opowiem Ci o mojej Ojczyźnie”.

Zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne, których wykonanie budziło zachwyt publiczności w wykonaniu: chórku „Karolinki”, zespołu „Ale!Babki”, wokalistów –  Aleksandra Łabęcka, Julia Drożdżyńska, Aleksandra Włodarek i Jakub Kiciński. W dostojny sposób zaprezentowała się Orkiestra Dęta Kruszyna pod batutą kapelmistrza Pana Dariusza Pikora.

 „Wieczór patriotyczny” był okazją z jednej strony do celebrowania polskich majowych świąt narodowych, z drugiej natomiast stał się okazją do refleksji nad wartościami, które dla każdego Polaka są najważniejsze.

przejdź do galerii