
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
DOFINANSOWANIE – 175 032,00zł.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 175 032,00zł.
DATA PODPISANIA UMOWY – grudzień 2024r.
Gmina Kruszyna rozpoczęła realizację resortowego Program Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Realizatorem Programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszynie w okresie od 02.01.2025 r. do 31.12.2025 r.
Łączny koszt realizacji Programu – 175.032,00 zł.
Dofinansowanie – 175.032,00 złotych.
Data podpisania umowy – 16 grudzień 2024 r.
Program ma na celu poprawę funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w środowisku zamieszkania i zwiększenie szans na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego życia, a także ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.
Adresatami programu są:
- dzieci w wieku od ukończenia 2 roku życia do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo traktowane na równi do wymienionych.
Usługi asystencji osobistej skierowane są do 8 osób z niepełnosprawnościami, w tym 6 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 1 osoba posiadająca umiarkowany stopień niepełnosprawności i 1 dziecko od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności, wymagające konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Zakres usługi asystencji osobistej jest realizowany w formie dziennej i jest ściśle dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Usługi będą świadczyć zatrudnieni asystenci wskazani przez uczestników Programu, którzy będą wspierać osoby z niepełnosprawnościami w czynnościach dnia codziennego, czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego. itp. Uczestnicy Programu bez względu na sytuację materialną nie ponoszą odpłatności za świadczone usługi. Dla osób z niepełnosprawnościami w ramach programu planuje się zatrudnić 8 asystentów.
Data publikacji: 02.01.2025 r.
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
DOFINANSOWANIE – 61 200,00zł.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 61 200,00zł.
DATA PODPISANIA UMOWY – luty 2024r.
Gmina Kruszyna rozpoczęła realizację resortowego Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Program realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kruszynie w okresie od 01.03.2024r. do 31.12.2024r.
Całkowita wartość Programu – 61 200,00 złotych.
Dofinansowanie – 61 200,00zł.
Data podpisania umowy – 21 luty 2024r.
Usługi w ramach Programu realizowane są w formie pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osób z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Pomoc w formie tej usługi ma za zadanie czasowe odciążenie członków rodzin od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną, zapewnienie czasu na odpoczynek, regenerację, jak również na załatwianie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej służą również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodziny lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Uczestnicy Programu bez względu na sytuację materialną nie ponoszą odpłatności za świadczone usługi.
W ramach Programu objętych jest 5 rodzin. Usługi opieki wytchnieniowej świadczy 5 osób wskazanych przez uczestnika Programu. Limit godzin usług przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością wynosi nie więcej niż 240 godzin w skali roku.