APEL Wójta Gminy Kruszyna

Informacje
16.04.2020
APEL Wójta Gminy Kruszyna

Od dłuższego czasu w Polsce nie było opadów deszczu, co po bezśnieżnej zimie powoduje suszę. Brak wilgoci dotkliwie odbija się na uprawach rolnych. Już dziś prognozuje się znacznie mniejsze zbiory zbóż i innych upraw.

Brak deszczu widoczny jest także w lasach.  Niewinna iskierka ognia w połączeniu z suchą ściółką leśną może doprowadzić do olbrzymiego pożaru. W ostatnich dniach  jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Kruszyna wielokrotnie uczestniczyły w akcji gaszenia lasu. Działania pożarnicze wymagają przede wszystkim wielkiego zaangażowania druhów ale także znacznych środków finansowych. Spalony las nigdy już nie będzie miejscem zamieszkania zwierząt ani tez nie będzie dla nas atrakcją turystyczną. Nie da już przyjemnego cienia w upalne dni.

Apeluję do Was mieszkańcy gminy Kruszyna  o zachowanie szczególnej ostrożności w lesie i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Pamiętajmy że w lesie, jak i w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno:

  • używać ognia,
  • pozostawiać roznieconego ognia,
  • korzystać z otwartego płomienia,
  • wypalać śmieci i pozostałości roślinnych,
  • porzucać niezgaszonych zapałek i niedopałków papierosów.

Ponadto apeluję o absolutne niewypalanie traw.

Wypalanie traw pozbawia życia małe zwierzęta takie jak zające, kuropatwy, które nie mają szans na ucieczkę przed galopującym płomieniem ognia. Szybko rozprzestrzeniający się ogień  stanowi zagrożenie życia ludzi i mienia.

Zakaz wypalania traw jest bezwzględnie egzekwowany. Za jego nieprzestrzeganie grozi grzywna, areszt, a nawet kara 10 lat więzienia.

Za wypalanie traw oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może zastosować zmniejszenie lub odebranie wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich.

A p e l u j ę      o     r o z w a g ę