Magia trójwymiaru

Imprezy
20.09.2022
Magia trójwymiaru

Uczniowie oraz mieszkańcy przeżyli w piątek 16.09.2022 roku niezwykłą podróż 3D w głąb polskiej historii. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zaprezentował : krótkometrażowy dramat wojenny Dżadża-Dżadża, „Nie kochać w taką noc” – komedię muzyczną, „MS Piłsudski” – podróż w czasie i przestrzeni do pływającej perły II RP.

Po założeniu gogli VRwidzowie mogli obejrzeć filmy w formacie 3D czyli doświadczyć magii trójwymiaru. Ekran nabierał wówczas głębi, a niektóre elementy obrazu zbliżały się do widza  tak blisko, że niemal można ich było dotknąć. Z tej niecodziennej możliwości w gminie Kruszyna skorzystało 112 uczniów klas VI-VIII oraz 90 osób dorosłych. Projekcje dla szkól odbyły się w godzinach dopołudniowych, natomiast o godzinie 16, 17 i 18 dla wszystkich chętnych mieszkańców gminy Kruszyna. Filmy można było oglądać w grupach trzydziestoosobowych, gdyż taką ilością foteli obrotowych i zestawów gogli VR dysponowali filmowcy.

Uczniom najbardziej podobał się film MS Piłsudski. Dzięki technologii VR widzowie mogli zajrzeć do  wraku zatopionego „polskiego Titanica”  MS Piłsudski. Jako szczególnie ciekawe wskazywali możliwość przebywania w podwodnym świecie, podziwianie morskiej fauny i flory.

Osoby, które skorzystały z zaproszenia i obejrzały przedstawiane produkcje były zachwycone nie tylko treścią filmów ale również techniką ich prezentacji. Dla wielu widzów   technologia VR ( Virual Reality) jest zupełnie nieznana, ale z pewnością interesująca.

Serdecznie dziękujemy realizatorom projektu „Niepodległa w kadrze” za umożliwienie obejrzenia filmów  w zupełnie nowym, nieznanym nam wymiarze.