Pola Nadziei

Urząd Gminy
29.10.2018
Pola Nadziei

24 października Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka oraz pracownicy Urzędu Gminy w Kruszynie włączyli się w kampanię Pola Nadziei.  Temu niecodziennemu wydarzeniu przewodniczyła  Pani Katarzyna Mucha – pracownik Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej oraz przedstawiciel orkiestry współpracującej z hospicjum w  zakresie kampanii Pola Nadziei.

Kampania Pola Nadziei została zainicjowana w 1986 r. w Fundacji Marie Curie Cancer Care w Edynburgu. W Polsce zadebiutowała 20 lat temu. Koordynatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” św. Łazarza w Krakowie. Co rok w kampanii bierze udział około 50 hospicjów z całej Polski. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej organizuje wydarzenia od 19 lat.

Celem kampanii jest kształtowanie świadomości społecznej w zakresie opieki, jaką świadczy hospicjum, przekraczając barierę lęku przed cierpieniem i śmiercią, edukacja dzieci i młodzieży na temat roli drugiego człowieka wobec ciężko chorych, pozyskiwanie funduszy na działalność hospicyjną. Znakiem rozpoznawczym kampanii jest żonkil- kwiat, który jest symbolem nadziei, bezinteresownej pomocy i wsparcia.

Kampania przebiega w dwóch etapach. W październiku sadzi się cebulki kwiatów żonkili, które symbolicznie obumierają. Wiosną rozpoczyna się drugi etap pracy- kwitnące żonkile przypominają o konieczności pomocy innym. W ramach kampanii organizowane są liczne konkursy.

Cebulki żonkili zostały posadzone przed Urzędem Gminy przy dźwiękach muzyki irlandzkiej zagranej na dudach.

przejdź do galerii