Przedszkolaki w bibliotece

Biblioteka
06.03.2019
Przedszkolaki w bibliotece

W miniony piątek Gminną Bibliotekę Publiczną w Kruszynie odwiedziły dzieci z kruszyńskiego przedszkola, które przybyły pod opieką wychowawczyni Beaty Muchy. Dla większości sześciolatków, które w tym dniu odwiedziły naszą bibliotekę, nie była to pierwsza wizyta w tej instytucji, toteż nic dziwnego, że od razu czuły się u nas, jak u siebie w domu. Choć mile rozgadane, cierpliwie wysłuchały wielu informacji dotyczących funkcjonowania biblioteki, jej zbiorów, sposobu wypożyczania książek, wpisywania nowych pozycji książkowych, układania ich na półkach. Dzieci zdziwiła ilość znajdujących się tu książek, pytały o to, co trzeba zrobić, by stać się czytelnikiem, jak znaleźć odpowiednie książki i jak trzeba o nie dbać.

Swą ciekawość zaspakajali, wędrując między regałami, przyglądając się zbiorom i w końcu zachęceni przez pierwszego śmiałka, zaczęli wypożyczać wybrane przez siebie książeczki. Być może zainspirowały ich do tego czytane im w bibliotece opowiadania, których morały prawie zawsze potrafili szybko odgadnąć.

Przedszkolaki chętnie przyglądały się książkom, całemu pomieszczeniu, pozowały do zdjęć i równie chętnie opowiadały o swych zainteresowaniach, nawet wtedy, gdy jeszcze niekoniecznie wiązały się one z profesjonalnym czytelnictwem. Ale i na regularne czytanie przyjdzie pora…

Od przedszkolaków biblioteka otrzymała dyplom za ciekawą prezentację dotyczącą zbiorów bibliotecznych oraz włączenie się do akcji „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Duże serce z naklejonymi imionami przybyłych gości oraz bibułkowe kwiaty już zdobią nasze biblioteczne pomieszczenie. A dzieciaki? Dzieciaki na pewno do nas wrócą i to nie tylko dlatego, że otrzymały czekoladowe batoniki, ale przede wszystkim dlatego, że wypożyczyły książki. I trzeba je kiedyś oddać. A potem wypożyczyć następne.

przejdź do galerii