Sukces uczniów z Widzowa na ogólnopolskim turnieju “Liga robotów”

Informacje
08.12.2023
Sukces uczniów z Widzowa na ogólnopolskim turnieju “Liga robotów”

Drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Widzowie wraz z opiekunem p. Karolem Dróżdżem zwyciężyła w finale ogólnopolskiego turnieju Liga Robotów zajmując I miejsce w Polsce w kategorii zadanie praktyczne oraz wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Liga Robotów to projekt realizowany w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości. Inicjatywę realizuje Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z partnerami: Centrum GovTech, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Instytutem Badań Edukacyjnych.

Jest to ogólnopolski turniej robotyczny, oparty na założeniach idei STEAM, która wskazuje, że proces uczenia się to poszukiwanie, współpraca i krytyczne myślenie. Łączy on najnowsze osiągnięcia nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki.

Zespół w składzie: Amelia Rak, Dominika Dróżdż, Diana Kręciwilk, Eryk Kręciwilk, Zuzanna Kruk, Dawid Łapeta, Wiktoria Wypart przeszedł długą i trudną drogę.

Na początku uczniowie z Widzowa byli jedną z 700 zgłoszonych drużyn z całej Polski. Po  przyjęciu zgłoszenia od razu rozpoczęli systematyczne spotkania i pracę nad zadaniami w trzech kategoriach:

Wyścig – pokonanie jak najdłuższego dystansu na specjalnie przygotowanym torze;

Programowanie – zaprogramowanie robota przygotowanego przez organizatorów turnieju;

Zadanie praktyczne – rywalizacja dwóch robotów przeciwnych drużyn, które miały do wykonania określone zadania na macie. 

W eliminacjach wojewódzkich w Mysłowicach drużyna z Widzowa zajęła I miejsce zarówno w kategorii zadanie praktyczne jak i I miejsce w klasyfikacji generalnej co dało awans do finałów krajowych w grupie 33 najlepszych drużyn z eliminacji z poszczególnych województw.
6 grudnia 2023 roku drużyna wyruszyła do Warszawy, gdzie jeszcze na miejscu do ostatniej chwili szlifowała własne umiejętności, poszerzała wiedzę oraz dopracowywała roboty. 7 grudnia 2023 roku dla uczniów z Widzowa był wielkim dniem. Na Stadionie Narodowym w Warszawie drużyna przez cały dzień brała udział w zmaganiach finałowych w wymienionych wyżej konkurencjach. Z upływem czasu wyniki drużyny były coraz lepsze. Uczniowie zakwalifikowali się do 16 najlepszych drużyn w kraju. Przejazd ich robota w wielkim finale był bardzo udany i najlepszy ze wszystkich przejazdów.

Drużyna z Widzowa okazała się być najlepszą w Polsce w zadaniu praktycznym. Gratulacje!!!

Uroczysty finał uświetnili swoją obecnością: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Wojciech Murdzek, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Antoni Rytel oraz Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Tomasz Madej.
O turnieju można poczytać i obejrzeć relacje na stronach:

https://www.facebook.com/liga.robotow

https://www.facebook.com/ministerstwo.edukacji.nauki

https://www.facebook.com/OsrodekRozwojuEdukacji

https://www.facebook.com/CentrumGovTech

https://www.facebook.com/MistrzowieRobotyki

https://www.facebook.com/IBEEDU