Sto lat Pani Petroneli Leciak

Gmina
22.10.2019
Sto lat Pani Petroneli Leciak

W miniony weekend stulecie swoich urodzin obchodziła Pani Petronela Leciak, mieszkanka Kruszyny.

W piątek 18 października  Jubilatkę z listem gratulacyjnym od Prezes KRUS  oraz bukietami kwiatów odwiedzili dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS Piotr Dobosz oraz wójt gminy Kruszyna, Jadwiga Zawadzka.

Pani Petronela przywitała gości z uśmiechem i w doskonałej formie. Jubilatka uwielbia kwiaty. Całe życie pracowała na gospodarstwie rolnym, sadzenie i pielęgnowanie kwiatów było jej sposobem na odpoczynek, czymś w rodzaju hobby, a niekiedy źródłem dodatkowego zarobku. Ulubione to niezapominajki, krokusy i róże.

Gospodarstwo miało 12 mórg czyli 6 hektarów.

– W dawnych czasach wszystko trzeba było robić ręcznie. Trzeba było się napracować żeby wyprać, przygotować jedzenie, zebrać z pola.  – wspomina Petronela Leciak – Teraz jest wiele dobroci. Jedzie maszyna w pole i przywozi worki z ziarnem. Kiedyś, jak się miało rower to było się bogatym… Teraz każdy ma swój samochód.

Oprócz wspomnień były też anegdoty.

– Zawsze mówiono do mnie Janina, a nie Petronela, bo to było nietypowe i trudne do wymówienia imię. Janina mam na drugie. Kiedy udzielano mi ślubu i wymieniono Petronelę, myślałam, że chodzi o kogoś innego i w pierwszej chwili nie zareagowałam.  Zdziwiłam się, że w tym samym momencie ślub bierze ktoś inny.

Sposób na długie życie? Długie spanie i zabawa. Pani Petronela uwielbia słuchać Radia Jasna Góra, ostatnio w ucho jej wpadła piosenka „Jak szybko upływa życie”. Domownicy potwierdzają, że jubilatka jest oazą spokoju, rzadko się denerwuje.

W sobotę 19 października o godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Kruszynie w podziękowaniu za otrzymane łaski, prośbę o dalsze zdrowie i opiekę Matki Przenajświętszej dla dostojnej Jubilatki odprawiona została msza święta.

Pani Petroneli towarzyszyli licznie zgromadzeni członkowie rodziny oraz Wójt Gminy Kruszyna Jadwiga Zawadzka i zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Helena Kubala. Stulatka otrzymała mnóstwo kwiatów i upominków.

Pani Petronela Leciak  wychowała troje dzieci. Doczekała się 12 wnuków, 13 prawnuków i –  jak na razie  – 3 praprawnuków.

Życzymy Jubilatce kolejnych lat życia w zdrowiu i  wszystkiego co najlepsze.